programlama,

Ruby on Rails'e Giriş (Kurs Notları 1)

Yavuz Han Yavuz Han Follow Mar 14, 2015 · 1 min read
Ruby on Rails'e Giriş (Kurs Notları 1)
Share this

Ruby on Rails kursunda 3.haftayı geride bırakırken baslangıç aşamasında neler yaptığımı görme adına yazıya dökmek istedim.

Öncelikle kullanmaya başlamadan once sistemimizde gerekli bileşenleri yüklememiz gerekiyor. Ben Ruby on Rails’I Mac OS üzerinde kullanıyorum. Ayrıca Linux ve Microsoft platformlarınıda destekliyor. Linux ve Mac OS ‘ta yükleme ve sıkıntıda gördüğüm kadarıyla pek bir problem çıkmıyor. Windows’ta ise diger arkadaşlar SSL hatası dışında bir hata almamışlardı.

Başlamadan once ise birazda olsa Terminal kullanımına aşina olmamız gerekiyor. Çünkü birçok işlem için kullanmak gerekecek. İlk olarak ROR’un sistemimizde yüklü olup olmadığı control etmemiz gerekiyor. Bunun için terminali açıyoruz :

ruby –v

komutunu yazıyoruz. Mac OS’ta daha önceden yüklü (Linux’ta da aynı büyük ihtimal) olarak geliyor. Kullandığım ruby versiyonunun 1.9.2 olduğunu görüyorum. Ve ikinci aşamaya geçiyoruz.

İkinci olarak sistemimize Rails kurmamız gerekiyor. İlk olarak ise Ruby Gemleri’ni güncel tutmamız gerekiyor. Bunun için terminalimize geri dönüyoruz:

gem update

Komutunu yazıyoruz ve gemlerimizin güncellenmesini bekliyoruz. Terminale geri dönerek rails’I kurmak için

gem install rails

Komutunu yazıyoruz. Bu komutla birlikte sistemimize Rails’in en son versiyonu kuruluyor. Gerekli bileşenleri kurduktan sonra başlayabiliriz.

Şimdi ise editörümüzü seçmeye geldi. Hocanın bize IDE olarak standart bir düzenleyici yada bir tane program kullanmamızı tavsiye etti. İsteyen kişiler JetBrains’ten Ruby Mine’ı indirip kullanabilirler. Not: Eğer üniversitenizden aldığınız mail adresi varsa 1 yıllık pro versiyonunu kullanabiliyorsunuz.

Benim tercihim ise daha önceden de kullandığım Atom adlı editor oldu. Gayet kullanışlı diyebilirim. Bu seçimlerden sonra terminal ekranımıza geri dönüyoruz ve Rails projemize başlıyoruz

Rails new Bloging

Komutunu yazıyoruz. Ve “Bloging” altında rails projemizi oluşturmuş olduk. Ortalama 1 en fazla 2 dakika içerisinde kurulum tamamlanıyor. Sonrasında

cd Bloging

Komutuyla rails projemize terminalden erişiyoruz. Daha sonrasında ise kullandığımız IDE’den projemizin olduğu klasörü açıyoruz. Sonuç itibari ile temel bir Rails projesi dosya dizimi aşagıdaki şekilde oluşuyor. Tabi bu klasörlerin içinde başka dosyalarda mevcuttur.

Şimdilik bu kadar..En yakın sürede görüşmek dileğiyle.

Yavuz Han
Yavuz Han Follow
Security Researcher | Low Level