programlama,

Windows'ta Ruby on Rails Yüklerken Alınan SSL Hatasının Çözümü (Kurs Notları 2)

Yavuz Han Yavuz Han Follow Mar 06, 2015 · 1 min read
Windows'ta Ruby on Rails Yüklerken Alınan SSL Hatasının Çözümü (Kurs Notları 2)
Share this

Yaklasık 2 hafta önce okudugum üniversitede Ruby on Rails kursuna başladım. Aslında Github Pages üzerinde uğraşmamdan sonraki ilk deneyimimdi diyebilirim. Geçen hafta itibariyle ikinci haftamızı bitirdik.

İlk hafta her programlama dilinde olduğu gibi kısaca bir giriş yaptık. Ve her zaman olduğu gibi gerekli araçları sahip olduğumuz bilgisayarlar üzerine yüklememiz gerekiyordu.

İlk olarak hocamız haliyle Ruby’i bilgisayarımıza yüklememiz gerektiğini söyledi. 1 yılı aşkın süredir MAC OS kullanıyorum ve ruby olsun python olsun sistemle yüklü olarak geliyor. Bu nimetlerden elimde oldugu için ruby yükleme aşaması başlamadan bitti.

Terminal üzerinde Ruby ve daha sonra yükleyeceğimiz railsin hangi versiyonlarını kullandığımızı ogrenmek için:

$ ruby -v

$ rails -v

İkinci olarak ise Terminal üzerinde rails -v komutunu yazdığımda, railsin yüklü olmadığını gördüm. Daha sonrasında ise yine termi nal üzerinde :

$ sudo gem install rails

komutuyla yükleme işine koyuldum. Ve 1-2 dakika arasında railsi kurma işlemini bitirdim. Bundan sonra ise kullanacağımız editörü seçme işlemine geldi. Hocamız her nekadar JetBrains’den RubyMine’ı önersede ben daha öncede kullandığım Atom adlı editörü seçtim.

Benim işlemlerin kısa sürsede sınıfta Windows kullanan kişilerde bazı sorunlar çıktı. Problemin uzun çıktısını hatırlamasamda SSL ile ilgili olduğunu hatırlıyorum. Problemin çözümü olarakta, Gemfile dosyasınin ilk satırında “source ‘https://rubygems.org’“ söyle bir komut var. Burada yapacagımız şey ise https yerine http yazarak SSL hatasını halledebiliyoruz.

Uzun bir aradan sonra kısada olsa bir yazı yazabildim. Bundan sonra daha sık yazmaya çalışacağım ve konu olarak ise tersine mühendislik olmasına özen göstereceğim.

Yavuz Han
Yavuz Han Follow
Security Researcher | Low Level