WDK TİPS - VcRuntimeDebug ve Code 8007000E hatasının Çözümü

1 minute read

Herkese selamlar,

Askerlik sebebiyle belli bir süre Pc den uzak kalmıştım. Geldikten sonra da bazı sebeplerden ötürü Windows Kernel Explotation için kurduğum labımı silmişitm bu yüzden tekrardan kurmam gerekiyordu. Benim açımdan en önemli kısım Visual Studio kurma işlemiydi. İlk olarak gerekli VM’leri kurdum ve sıra VS Studio kısmına gelmişti. Maalesefki daha önce almadığım hataları almıştım.

İlk olarak aldığım hata yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere vc runtime debug x86.msi hatası oldu. Pek çok yerde araştırmama rağmen hatta VM’yi tekrardan kurup tekrardam denememe rağmen herhangi bir sonuç çıkmadı. Stackoverflow ve MSDN forumlarında belirtilen izlenebilecek tüm yolları denemiştim fakat olmamıştı. Bunun yanında kurulum aşamasında bu kısmı atla dediğim zamanda karşıma VScore adında ayrı bir hata ile de karşılaşmıştım. İlk hatayı çözemediğim için bu hatayı da detaylıca araştırmadım.

Bunlarla uğraşırken aklıma VM’de kurulu olan Win7x86Sp1‘i güncelleme fikri geldi. Çünkü daha önce karşılaştığım bazı sorunları güncelleme yaparak halletmiştim. Güncellemeleri kontrol etmek istediğimde ise yukarıdaki resimde gördüğünüz Code 8007000E hatası ile karşılaştım. Bu hatanın açıklamasına baktığımda Windows’un güncellemeleri denetlemeye çalıştığı fakat deneyetleyemediği gibi belirtiliyordu. Araştırmalardan sonra çözüm yolu şu şekilde :

  • İlk olarak IE11 indiriyoruz:
  • Daha sonra yüklemeyi gerçekleştirip, tekrardan başlatıyoruz.
  • İkinci olarak KB3102810 güncelleştirmesini indiriyoruz.
  • Daha sonra kurulum yapmadan tekrar başlatıyoruz. Tekrar başlattıktan sonra yükleme işlemini halledip, yine tekrardan başlatıyoruz.
  • Üçüncü olarak W+R ile Run komutuna gidip, services.msc yazıp ilgili kısma gidiyoruz. Burada Windows Update’i bulup, servisi durduruyoruz. Daha sonra C:\Windowsdizinine gidip SoftwareDistribution adlı klasörü siliyoruz.
  • Daha sonra tekrardan başlatıyoruz ve Windows Update servisini kontrol edip, çalıştığından emin oluyoruz.

Yukarıdaki adımlardan sonra Windows Update servisimiz tekrardan aktif hale gelmiş oluyor. Bu kısımdan sonra daha önce sıkıntı yaşadığımız Visual Studio’yu tekrardan kurmayı denedim ve herhangi bir problemle karşılaşmadan kurdum. Sadece KMDF’de sıkıntı yaşamamak için aşağıdaki adımları uyguladığımı belirtmek isterim:

Kaynaklar

1- Repairwin

Tags:

Updated: