WDK Tips - Test Certificate Hatası ve çözümü

1 minute read

Herkese selamlar,

Bir önceki yazımda olduğu gibi bu yazımda Windows WDK‘da karşılaştığım bir sorunun çözümü ile ilgili olacak. Açıkcası Kernel Mode Driver geliştirme sürecinde karşılaştığım problemlerin çözümüyle ilgili olarak bu şekilde kısa ve bilgilendirici yazılar yayınlamaya gayret edeceğim.

Geliştirme yaptığım platform Windows7x86 olup, içerisine Visual Studio 2015 kurulmuştur.

1- Hedef Platform Seçme

İlk olarak bahsetmek istediğim bir başka şey daha var. Mesela Github üzerinden bir projeyi indirdiğimiz bazı zamanlar kendimiz derlememiz gerekiyor. Bazı projelerin derlenmiş versiyonları yer alıyor fakat maalesef herkesin makinesinde aynı sonuca ulaşılmıyor. Bu yüzden kendimizin yapacağı derleme işleminin daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.

İlgili projeyi Visual Studio’ya aktardığımız zaman direkt olarak Build işlemi yapmadan önce Project->Properties->Driver Settings kısmına geçiyoruz. Burada Target OS kısmını kendi makinemize uygun olanı ile değiştiriyoruz. Target Platform kısmınıda Desktop olarak değiştiriyoruz.

Böylece derleme işlemi yaparken en azından bununla ilgili veya buna bağlı olabilecek herhangi bir hata almayacaksınızdır.

2- Sertifika Hatası

İkinci olarak yani asıl problemim ve çözümü hakkında olacak. Kernel Mode Driver ile ilgili programlama yapıp, derleme yaptığımız zaman "invalid argument "sertifikaismi.crt" for property test certificate" adında bir hata alabilirsiniz ki ben aldım açıkcası.

Bununla ilgili olarak bulduğum en iyi çözümün yeni bir sertifika oluşturmak olduğunu size söyleyebilirim. Bunuda yaparken Project->Properties->Driver Signing kısmına giriyoruz. Burada Test Certificate kısmına girip Create Test Certificate* seçip, oluşturuyoruz. Böylece problemi halletmiş olup, derlemeyi sıkıntısız bir şekilde yapabiliyoruz.

Referanslar

1- https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/develop/signing-a-driver-during-development-and-testing

2- https://social.msdn.microsoft.com/Forums/sqlserver/en-US/7fc3b878-f6c0-4465-812c-3d671d67762d/issue-signing-wdk-driver-with-tfs-automated-build-works-fine-with-manual-build?forum=wdk

Tags:

Updated: