egitim,

Tersine Mühendislik Eğitim Serisi-101

Yavuz Han Yavuz Han Follow · 1 min read
Tersine Mühendislik Eğitim Serisi-101
Share this

Uzunca sayılacak bir aradan sonra tekrardan yazıdan ziyade bir tersine mühendislik ile ilgili eğitim serisinin başlangıçını duyurmak istiyorum. Bloğumda tersine mühendislikle ilgi farklı farklı bilgiler yer alırken, temel kısımla ilgili bilgilerin yer almadığını fark etmiştim. Yayınlama sebeplerimden diğer bir sebebi de bu oldu açıkcaıs. Bu çalışmaya başlama kısmında workshop olarak karar vermiştim fakat daha sonrasında karar değiştirdim. Çünkü araştırdığım kadarıyla, bu konuyla ilgili bazı workshop’lara rastlamıştım ve yeterli olmadığını düşümdüm. Bu yüzden bu şekilde makalelerden oluşmuş bir dökümantasyonun daha yararlı olacağını düşünüp, bu şekilde hazırladım.

Serinin bu bölümü yani TM101 ile yeni başlayacak kişilere bir fikir ve temel sağlamasını amaçladım. Serinin ikinci kısmının zararlı yazılım analiz teknikleri ile ilgili olmasını planlıyorum açıkcası. Gelecek planımda ise Windows Kernel ve Windows Internals tarafındaki çalışmalarımı bu dökümantasyon tarzında yayınlamakta yer alıyor. Dökümanları hazırlarken tabi ki daha iyi açıklamalar yapabilme adına bir araştırma süreci oldu diyebilirim. Çünkü konuşurken dile getirme şekli ile yazı dilinde dile getirme şekli arasında bariz farklılıklar bulunuyor. Bu yüzden elimden geldiğince daha dikkatli olmaya gayret ettim. Dökümantasyonlar içerisinde özellikle Assembly programlama dili ile ile ilgili temel bir fikir edinmenizi sağlayacak derecede bilgiler ve bunun yanında aynı şekilde Portable Executable ile ilgili de bilgiler yer alıyor. Bu yüzden şuan ki haliyle yayınlamayı uygun gördüm. Şuan için bu seriye eklemeyi düşündüğüm birkaç konu daha kaldı (Bir tanesini şuanda hazırlanıyor) ve sonrasında serinin geriye kalanı tamamlanmış olacak.

Dökümantasyonlarla ilgili geri dönüş alabilirsem benim açımdan süper olacaktır. Bunun yanında herhangi bir şekilde katkı yapmak isteyen kişileri bu projeye dahil olmasını isterim. Projeyle ilgili yavuz.hnn at gmail.com üzerinden irtibata geçebilerler.

Aanasayfanın üst tarafında TM101 adında bir link yer almaktadır. İlgili link —> https://manalysiz.com/tersinemuhendislik101/

İyi okumalar.

Yavuz Han
Yavuz Han Follow
Security Researcher | Low Level