WDK Tips - ‘Windows.h’ Hatasının Çözümü

less than 1 minute read

Herkese selamlar,

Önceki yazılarımda belirttiğim gibi sürücü programlama da karşılaştığım basit veya zor problemlerim çözümleriyle ilgili kısa kısa yazılar yayınlayacağımı belirtmiştim.

Sürücü programlama yaparken gerekli dosyalarımızı yüklediğimiz halde -SDK, WDK vs- programlamaya başladıktan sonra ‘Windows.h’ kütüphanesi ile ilgili hata almamız içten bile değil. Bu sadece VS Studio 2015’de değil bir üst ve daha alt versiyonlarında da görülüyor.

Her ne kadar Stack Overflow veya benzeri sitelerde, herşeyi en baştan yapıp tekrardan deneyin diyen kullanıcılar çıksa da epey vakit alabilecek bir yöntem. Ki olup-olmayacağı da kesin değildildi. Bu yüzden daha mantıklı çözüm bulan kullanıcıların çözümüne zorda olsa denk geldim.

İlgili projemizi başlattıktan sonra #include <Windows.h> diye belirttiğiniz zaman, hata almış alacaksınız. Gerekli hatayı aldıktan sonra yüklenilen dosyalara baktığımda Windows.h dosyasının yüklenmiş olduğunu fark ediyoruz.. Çözüm olarakta;

Project–>Project Properties–>VC++ Directories–>Include Directories

Bu kısma geldiğimiz zaman Edit yapıp, kullandığımız SDK versiyonun Program Files içerisindeki yerini ve versiyonun olduğu klasörü buluyoruz. Windows.h dosyası ise um klasörü içerisinde yer alıyor.

Sonrasında Tamam butonuna tıklayıp, Apply diyoruz. Daha sonrasında ise problemimizi halletmiş oluyoruz.

Not: Visual Studio 2015 Community kullanıyorum.

Tags:

Updated: